Udruženje „Međunarodni centar za promociju ljudskih prava otpočelo je aktivnosti u vezi sa provođenjem projekta „Pravo na rad bez diskriminacije, uznemiravanja i mobinga“. Osnovni cilj ovog projekta je podizanje svijesti ciljne grupe, građana i građanki Bosne i Hecegovine o prevenciji i načinima zaštite od diskriminacije, uznemiravanja na radu i mobinga, kao specifičnog oblika ponašanja na radnom mjestu, kao i uspostavljanje modela unapređenja prevencije i zaštite od navedenih negativnih pojava, što će se postići edukacijom o načinima zaštite od diskriminacije na radu, analizom pozitivnog radnog prava, podsticanjem programa provođenja mjera i aktivnosti, predlaganjem mogućih izmjena i dopuna postojećeg zakonodavstva. Zaštita od diskriminacije na radu je važno pitanje za sve koji učestvuju u primjeni radnopravnih standarda, a odgovornost za ostvarivanje načela jednakosti obuhvata dio odgovornosti svih društvenih subjekata, uključujući i pojedince, kao subjekte radnopravnog odnosa.
U komparativnom smislu pitanja diskriminacije na radu, uznemiravanja i mobinga, posmatrano u kontekstu zaštite osnovnih ljudskih prava, postala su veoma aktuelna, što je u mnogim zemljama rezultiralo donošenjem posebnih zakona u predmetnoj oblasti. Zbog značaja i složenosti problema koji prouzrokuje diskriminacija i njeni pojavni oblici, posebno mobing, kao specifičan oblik ponašanja na radnom mjestu, čijoj prevenciji nije posvećana potrebna pažnja u radnom zakonodavstvu, neophodno je šire upoznavanje javnosti i pojedinaca sa različitim pojavnim oblicima diskriminacije, posljedicama koje ona ostavlja na društveni sistem i pojedinca, te načinima suzbijanja diskriminacije u smislu preduzimanja mjera primarne prevencije, čemu će se ovim projektom dati veliki doprinos. Takva djelatnost trebalo bi da utiče na oblikovanje opšteg mišljenja o diskriminaciji kao negativnoj i nepoželjnoj društvenoj pojavi, koja se nalazi na putu širenja duha tolerancije i međusobnog poštovanja osnovnih ljudskih prava i dostojanstva čovjeka.
Zaštitu od diskriminacije i njenih pojavnih oblika moguće je ostvariti kroz postupke koji mogu da prethode sudskoj zaštiti od radnopravne diskriminacije, što bi većina zaposlenih koji su izloženi bilo kom oblik diskriminacije, a posebno mobingu, trebali da koriste kao mogući način rješavanja konfliktnih situacija. Pravni pojmovi različitih oblika diskriminacije su u radnopravni sistem Bosne i Hercegovine ugrađeni u cilju usklađivanja unutrašnjeg zakonodavstva sa bazičnim smjernicama Evropske unije po pitanju diskriminacije na radnom mjestu, kao i zbog insistiranja na jačem senzibilitetu za probleme djelovanja stresa na radnom mjestu. Međutim, upitno je da li su usvojena zakonska rješenja pravi odgovor za suzbijanje problema diskriminacije na radu i u vezi sa radom.
Projekat „Pravo na rad bez diskriminacije, uznemiravanja i mobinga“ finansijski je podržan od strane Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine.